Menu-suggestie Kerstmis 2007

Aperitief - Warme Wijn

U heeft nodig:

2 flessen zoete Spaanse wijn - 1 citroen - 12 kruidnagels

Giet de wijn in een pan. Boen de citroen goed schoon en prik er met een aardappelschilmesje 12 gaatjes in. Steek in elk gaatje een kruidnagel. Leg de citroen in de wijn.

Maak de wijn warm, maar let op want de wijn mag absoluut niet aan de kook komen. Laat de wijn een hele dag op de spaarbrander trekken. Verwijder dan de citroen.

Schenk de warme wijn in kleine (ter grootte van een portglas) hittebestendige glazen.

 

Gamba's met groene jalapeño-mayonaise

Voor 4 personen heeft u nodig:

500 gram rauwe ongepelde gamba's (diepvries) ontdooid - 2 eetlepels jalapeño-peperreepjes (pot à225 gram, Casa Fiesta) - 1 zakje verse koriander (15 gram) - 1 eetlepel limoensap - 6 eetlepels mayonaise - 2 eetlepels olijfolie - 2 teentjes knoflook in plakjes - peper -keukenmachine of staafmixer

Laat de gamba's uitlekken op keukenpapier. Pureer de jalapeño-peper met de koriander (incl. de steeltjes) en het limoensap in de keukenmachine of in een hoge kom met de staafmixer tot een groene pasta. Meng de mayonaise er door en breng het geheel op smaak met peper.
Verhit de olijfolie in een koekenpan en schap de gamba's en knoflook erdoor. Bak de gamba's 2-3 minuten op matig hoog vuur.

Schep de gamba's op borden en serveer de jalapeño-mayonaise in kleine kommetjes erbij.

 

Paddenstoelensoep

Voor 4 personen heeft u nodig:

500 gram gemengde paddenstoelen - 1 ui - 2 teentjes knoflook - 2 eetlepels olijfolie - 2 theelepels verse of gedroogde tijm - 250 ml witte wijn - 500 ml kippen- of kuidenbouillon van 1 tablet - 200 ml créme fraîche - peper - keukenmachine, blender of staafmixer

Veeg de paddenstoelen schoon met keukenpapier of een speciaal zacht borsteltje. Snijd de paddenstoelen in stukjes. Pel en snipper de ui en knoflook en bak deze in een soeppan met de paddenstoelen 5 minuten zachtjes in de olie.
Doe de tijm, wijn en bouillon erbij, breng opnieuw aan de kook en draai het vuur dan laag. Laat de soep 5-7 minuten zachtjes doorkoken tot de paddenstoelen zacht zijn.
Pureer de soep in de keukenmachine, blender of met de staafmixer. Doe de soep terug in de pan, meng met de créme fraîche en warm de soep nog even goed door. Breng op smaak met peper en schep de soep in diepe borden of soepkommen.
Houd een handje gebakken paddenstoelen en wat blaadjes tijm apart om over de soep te strooien. Roer nog een beetje créme fraîche door de soep in het bord zodat er mooie witte steepjes ontstaan.
Lekker met sesam-soepstengels

 

Zalmfilets uit de oven

Voor 4 personen heeft u nodig:

4 zalmmoten of zalmfilets van ca. 150 gram per stuk - 1 eetlepel citroensap - 1 eetlepel boter - peper - 125 ml créme fraîche - 2 eetlepels gehakte bieslook (vers of diepvries) - 100 gram geraspte belegen kaas - ovenschaal ca. 20x25 cm

Verwarm de oven tot 220 graden. Wrijf de zalm in met citroensap en laat ca. 5 minuten intrekken. Vet de bodem van de ovenschaal royaal in met boter, leg de zalm in de ovenschaal en strooi er peper over. Strijk de créme fraîche over de zalm en strooi de bieslook en geraspte kaas erover.
Schuif de schaal iets onder het midden in de oven en laat de zalm in ca. 10 minuten net gaar worden en licht kleuren.

Tip:
Vervang de créme fraîche door 100 gram verse kruidenroomkaas.

Aardappelpuree met pesto en spinazie

Voor 4 personen heeft u nodig:

Aardappelpuree voor 4 personen - 3 eetlepels rode pesto uit een potje - 100 gram geraspte jongbelegen kaas - 750 gram verse spinazie of een pak van 400 gram gehakte bladspinazie uit de diepvries (ontdooid en al het vocht eruit gedrukt) - 4 eetlepels paneermeel - 1 à 2 teentjes knoflook - olijfolie - peper

Maak op de gebruikelijke wijze aardappelpuree; van verse aardappelen, uit een pakje of uit de diepvries. Verdeel de puree in twee gelijke porties. Roer door het ene portie de rode pesto en door het andere portie de geraspte kaas (houd 2 eetlepels achter). Gebruikt u verse spinazie, doe die dan schoongemaakt en gewassen met aanhangend vocht in een pan en laat op hoog vuur al regelmatig omscheppend in een paar minuten slinken en druk er in een vergiet al het vocht uit.
Verwarm de oven voor op 200 graden. Schep de rode puree in een glazen ovenschaal en strijk de bovenkant glad. Betrooi met 2 eetlepels paneermeel. Zet de wok of een grote koekenpan op hoog vuur de doe er de olie in. Roerbak de spinazie kort met de geperste knoflook en breng op smaak met peper. Schep de spinazie op de rode puree. Dek af met een laagje witte puree en bestrooi met de overige 2 eetlepels paneermeel en de achtergehouden geraspte kaas. Zet de schaal 15 tot 20 minuten in de oven tot de bovenkant goudbruin is.

 

Komkommer/kerrie-chutney

Nodig:

2 komkommers - 2 eetlepels zout - 2 eetlepels olijfolie - 2 uien, in ringen - 1 rood pepertje, in ringetjes, 2 teentjes knoflook, geperst - 1 theelepel gemberpoeder - 150 ml witte wijnazijn - 200 gram kristalsuiker - 2 eetlepels kerriepoeder

Snijd de komkommers in de lengte doormidden en vervolgens in plakjes. Leg de halve maantjes in een vergiet en bestrooi ze met zout. Laat de komkommer een uur uitlekken. Spoel de plakjes af en dep ze vervolgens droog.

Verhit de olie in een roestvrijstalen of geëmailleerde pan en fruit de uiringen lichtbruin. Voeg de peperringetjes, knoflook, gemberpoeder, azijn, suiker, kerriepoeder en komkommer toe en roer door elkaar. Breng alles vervolgens aan de kook en temper de hittebron. Laat de ingrediënten zonder deksel ca. 8 minuten zachtjes koken. Laat de chutney afkoelen en schep hem daarna in goed schoongemaakte potten. Laat de chutney ongeveer twee weken op smaak komen. De pot chutney is na opening maximaal een week houdbaar in de koelkast.

 

Chocoladecakejes met zachte vulling en ijs

Dit recept is voor 6 cakejes:

2 eetlepels zachte boter - 150 gram boter - 150 gram suiker - 3 eieren - 150 gram cakemeel - 6 eetlepels cacaopoeder - 6 sukjes bittere chocolade van ca. 3x3 cm - ca. 4 eetlepels poedersuiker - 6 bolletjes vanille ijs - 6 cakevormpjes

Verwarm de oven voor op 190 graden. Smeer de binnenkant van de cakevormpjes in met de zachte boter. Maak het deeg van de cakejes: roer de boter en suiker door elkaar. Klop met een handmixer eerst de eieren een voor een door dit mengsel en vervolgens het cakemeel. Mix ten slotte het cacaopoeder erdoor. Vul de cakevormpjes voor driekwart met dit deeg. Duw in elk vormpje een stukje chocolade en zorg dat de bovenkant van het deeg weer gesloten is.

Bak de cakejes ca. 10 minuten in het midden van de oven. Haal het ijs uit de diepvries. Leg op elk bord een cakeje. Bestrooi het met poedersuiker. Schep een bolletje ijs naast het cakeje en dien meteen op. Bij het aansnijden van het cakeje loopt de vulling, het gesmolten stukje chocolade, eruit.

 

Kruidige koffie

Voor 4 personen heeft u nodig:

ca. 20 gr. gemalen koffie (snelfiltermaling) - 1½ theelepel koekkruiden - mespunt kaneelpoeder - snufje zout

In een kom koffie, koekkruiden, kaneel en zout door elkaar scheppen. Koffiemengsel overdoen in filterzakje. Met 4 dl water op de gebruikelijke wijze koffie zetten.
Serveren met vloeibare honing en koffieroom.

 

Statistics

Terug naar Uit de keuken van Bistro Chez Joke

Terug naar Feest- en kerstmenu´s

Terug naar Koken met Floor